TNNN konferansen 2023

Etter braksuksessen for Forskerskolens TNNN-konferanse i Trondheim i 2022, er det duket for årets samling for neste generasjons mikro- og nanoteknologiforskere i Norge.

 

 

 

Konferansen arrangeres i Vestfold 21.-23. juni og involverer bla. USN-forskere, andre universiteter og en rekke industripartnere og klynger.

TNNN-konferansen vil inneholde plenums- og inviterte foredrag fra ledere innen ulike områder innen nanoteknologi, bidrag fra ph.d.-kandidater og postdoktorer, presentasjoner fra industri, workshops og nettverksarrangementer. Hovedmålet er å ruste studentene til å drive verdensledende forskning og innovasjon innen komplekse systemer. Nøkkelen til suksess vil være det tette samarbeidet mellom industrien og akademia, som igjen sikrer at forskningen gir verdi for bedriftene.

Du kan finne oppdatert informasjon om program, registrering og overnatting på TNNN-konferansens hjemmeside: https://www.ntnu.edu/tnnn/about

Praktisk info

TNNN-konferansen går over 3 dager. De to første dagene av konferansen arrangeres i samarbeid med industrien. Disse to dagene av konferansen er åpne for bachelorstudenter, masterkandidater, ph.d.-kandidater, postdoktorer og vitenskapelig ansatte fra alle norske institusjoner.

Den siste dagen av TNNN-konferansen vil være dedikert til workshops, laboratoriebesøk og karriereutviklingsaktiviteter og er begrenset til TNNN Research School-medlemmer og deres veiledere. Se https://www.ntnu.edu/tnnn/tnnn hvis du har lyst til å bli med på Forskerskolen. Veiledere oppfordres også til å registrere seg.

Om TNNN
Mikro- og nanovitenskap og teknologi (MNST) er et sterkt tverrfaglig felt som dekker mange vitenskapsområder, inkludert fysikk, kjemi, materialteknologi, biologi og medisin. Det er drivkraften bak en stor del av moderne vitenskap og teknologi, med mange applikasjoner som spenner over solceller, batterier, brenselceller, optoelektronikk, sensorer, medisinsk diagnostikk, biomedisinsk forskning, kvantedatabehandling og mange andre.

Forskerskolen for opplæring av neste generasjon av mikro- og nanoteknologiforskere i Norge (TNNN) vil ta opp aktuelle hull i utdanningen på PhD-nivå på dette feltet. Spesielt vil det etablere et levende nasjonalt nettverk av juniorforskere som jobber innen dette området for vitenskap og teknologiutvikling, gi opplæring i overførbare ferdigheter og legge til rette for samarbeid med industrien. TNNN skal bidra både til å heve kvaliteten på norsk mikro- og nanoforskning og til å gjøre ph.d.-utdanning i MNST mer relevant.

Siste nyheter

Lyst til å være kriminaltekniker for en dag?

Lyst til å være kriminaltekniker for en dag?

Årets TENK Tech Camp i Horten byr på en rekke ulike aktiviteter innen teknologifag. En av årets mest spennende workshops lar deltakerne ta på seg rollen som kriminalteknikere for en dag.
-Deltakerne får være med på å løse en mordetterforskning og utforske hvordan bioteknologi brukes i praksis for å løse kriminalsaker.

Det forteller Karoline Rugtveit i DuVerden sjøfartsmuseum og vitensenter i Porsgrunn. Det er de som står bak workshopen.
Iført heldekkende vernedrakter sikrer deltakerne spor på åstedet, og leter etter både DNA og fingeravtrykk.

Klarer de å finne ut hvilken av de to mistenkte som står bak forbrytelsen?

Karoline opplyser at i etterkant av etterforskningen får deltakerne lære mer om hva DNA egentlig er, og hvordan forskere kan analysere genetisk materiale for å identifisere personer. De vil selv gjennomføre denne metoden på lab. Dette gjøres ved bruk av elektroforese der man sammenligner DNA tråder fra de mistenkte mot prøvene fra åstedet.
-Workshopen gir en spennende og praktisk innføring i bioteknologi, samtidig som den viser hvordan naturvitenskap kan brukes til å løse virkelige utfordringer, forteller Karoline.

I tillegg tar DuVerden med seg sine Sisyphus sandskrivere. Her kan deltakerne programmere hvordan en kule flytter seg i sand, og man får laget fine mønstre og figurer. Det er rom for å eksperimentere og utforske kodingen så her finnes det ikke ett rett svar, bare mange kule resultater.

Workshopen gjennomføres med støttemidler fra Horten kommune, som er en viktig samarbeidspartner i TENK Tech Camp Vestfold. Kommunen er representert i prosjektgruppen bak campen og bidrar aktivt både i planleggingen og gjennomføringen av arrangementet.
-Vi anser at det er et stort behov for å inspirere barn og ungdom, spesielt jenter, til å få interesse for realfag. TENK Tech Camp Vestfold er et godt initiativ for i sikre fremtidig rekruttering til elektronikkindustrien i Horten, og vi ser derfor positivt på å bidra med støtte til gjennomføring av workshop med DuVerden, forteller Karl-Jørgen Tofte, næringssjef i Horten Kommune.

TENK Tech Camp skal vekke jenters interesse for teknologi

TENK Tech Camp skal vekke jenters interesse for teknologi

6 og 7. august fylles USN i Horten igjen med teknologi, kreativitet og nysgjerrighet når TENK Tech Camp arrangeres for jenter mellom 13 og 19 år.

Etter stor suksess i fjor inviterer Electronic Coast, sammen med USN, Kobben og Horten Kommune, til to innholdsrike dager med workshops, teknologiopplevelser og nye vennskap.

Campen er gratis å delta på, og målet er enkelt: Å gi flere jenter lyst til å utforske teknologi, innovasjon og fremtidens muligheter.

I år får deltakerne møte en rekke spennende fagmiljøer og aktiviteter. Blant høydepunktene er foredrag med Mia Landsem, som er kjent for sitt arbeid med digital sikkerhet, nettvett og teknologi. Hun setter fokus på hvordan teknologi påvirker hverdagen vår, og hvordan unge kan bruke den på en trygg og smart måte.

Deltakerne får også teste seg i simulatorene på USN gjennom konkurransen «Kongen på havet», der lagene møtes til en spennende politi-og-røver-jakt i indre Horten havn.

DuVerden Vitensenter bidrar med workshop, hvor deltakerne får prøve seg som kriminalteknikere i workshoppen «Bioteknologi i krimsaker», hvor de skal løse en mordgåte ved hjelp av DNA-spor, fingeravtrykk og elektroforese.

Påmelding er åpen!

Mer informasjon kommer på nettsidene og i sosiale medier.

Nyhetsbrev nr. 1 fra CC-NorChip

Nyhetsbrev nr. 1 fra CC-NorChip

CC-NorChip har nå sendt ut sitt første nyhetsbrev.

Her finner du oppdateringer om satsingen på norsk halvleder- og sensorteknologi, kommende aktiviteter, samarbeid i Europa og muligheter for norsk industri og forskning.

For virksomheter som jobber med elektronikk, mikrobrikker, sensorer og avansert teknologi, kan dette være en nyttig kanal å følge fremover.