Sensocure får CE-merking for IscAlert™ – en ny løsning for tidlig påvisning av ischemi
Medisinteknologiselskapet Sensocure har fått CE-merking for sitt sensorsystem IscAlert™, som betyr at løsningen nå er godkjent for bruk i det europeiske helsevesenet. IscAlert™ måler nivået av karbondioksid (pCO₂) i vevet, en tidlig og tydelig indikator på ischemi – altså redusert blodtilførsel til organer og vev.
«Dette er en viktig milepæl som bekrefter at teknologien vår er trygg og effektiv i pasientbehandling,» sier Trond Herje, CEO i Sensocure. «Ved å måle pCO₂ lokalt i vev kan man oppdage ischemi før skaden blir permanent.»
IscAlert™ gir sanntidsdata og gjør det enklere for helsepersonell å gripe inn tidlig, noe som kan forbedre pasientutfall og potensielt redusere behandlingskostnader. Løsningen er enkel å integrere i dagens medisinske rutiner, og gir et nytt verktøy for tryggere kirurgi og overvåkning.
Med CE-merkingen på plass er Sensocure klare for neste steg – å bringe teknologien ut til sykehus og pasienter i Europa og resten av verden.
Les mer: www.sensocure.no
Siste nyheter
Electronic Coast etablerer «Torsdag på Redninga» – en uformell møteplass for uformelle temaer
Torsdag 22. januar arrangeres det aller første Torsdag på Redninga – en uformell møteplass i regi av Electronic Coast.
Kvelden setter journalistikk, samfunn og erfaringer på tvers av generasjoner på agendaen, og markerer starten på et fast torsdagskonsept i Horten med rom for samtaler som går litt dypere.
Samtalen ledes av Charlotte Bergløff, tidligere utenlandsjournalist i NRK og i dag tilknyttet Demo.
Hun møter bla. studentene Tiril Back Andreassen og Hilal Gure fra Universitetet i Sørøst-Norge, sammen med Korn Heide Aas, nylig pensjonist og en godt kjent skikkelse i Horten-industrien. Med erfaring fra blant annet Forsvarets forskningsinstitutt og Vingmed har Aas fulgt industrireisen i Horten gjennom flere tiår, og få kjenner denne historien bedre.
Kvelden avsluttes med foredrag av Morten Jentoft, som deler innsikt fra sin nye bok om Finland. Med utgangspunkt i historie, sikkerhetspolitikk og dagens situasjon gir han et nært og nyansert bilde av vårt naboland – og forholdet mellom finner og nordmenn i en mer urolig tid.
Velkommen
Electronic Coast styrker sin nasjonale rolle med Nordic Semiconductor på laget
Nordic Semiconductor er blitt medlem i Electronic Coast. Med dette styrker klyngen sin nasjonale posisjon innen mikrobrikker, sensorteknologi og halvlederindustri.
Medlemskapet gir tilgang til spisskompetanse innen trådløs teknologi og chipdesign, øker den faglige tyngden i nettverket og styrker koblingen mot CC-NorChip.
Ambisjonen er å gjøre det enklere for norske teknologibedrifter å lykkes innen mikroelektronikk – både nasjonalt og internasjonalt.
Digitaliseringsminister Karianne Tung kommer – kommer du?
Lansering av CC-NorChip – Norges kompetansesenter for chip- og sensorteknologi
13. november markerer oppstarten av CC-NorChip, Norges nye kompetansesenter for chip- og sensorteknologi. Senteret samler landets ledende fagmiljøer og skal gjøre det enklere for norsk industri å ta i bruk og utvikle mikrochipteknologi.
CC-NorChip ledes av SINTEF, i samarbeid med NTNU, Universitetet i Oslo, Universitetet i Sørøst-Norge, UiT Norges arktiske universitet og Electronic Coast. Sammen tilbyr partnerne kompetanse og tjenester innen chipdesign, materialteknologi, mikrofabrikasjon, testing og pakketeknologi – fra idé til produksjon.
Senteret er del av EUs Chips Act-satsing, og skal bidra til grønn og digital omstilling gjennom økt samarbeid mellom forskning og næringsliv.
Lanseringen finner sted hos SINTEF i Oslo, med program fra kl. 09.30 til 16.00.
Digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung åpner arrangementet, som byr på faglige innlegg fra myndigheter, forskningsmiljøer og industrien.
Arrangementet er gratis, men krever påmelding.


