Sensocure får CE-merking for IscAlert™ – en ny løsning for tidlig påvisning av ischemi

Medisinteknologiselskapet Sensocure har fått CE-merking for sitt sensorsystem IscAlert™, som betyr at løsningen nå er godkjent for bruk i det europeiske helsevesenet. IscAlert™ måler nivået av karbondioksid (pCO₂) i vevet, en tidlig og tydelig indikator på ischemi – altså redusert blodtilførsel til organer og vev.

«Dette er en viktig milepæl som bekrefter at teknologien vår er trygg og effektiv i pasientbehandling,» sier Trond Herje, CEO i Sensocure. «Ved å måle pCO₂ lokalt i vev kan man oppdage ischemi før skaden blir permanent.»

IscAlert™ gir sanntidsdata og gjør det enklere for helsepersonell å gripe inn tidlig, noe som kan forbedre pasientutfall og potensielt redusere behandlingskostnader. Løsningen er enkel å integrere i dagens medisinske rutiner, og gir et nytt verktøy for tryggere kirurgi og overvåkning.

Med CE-merkingen på plass er Sensocure klare for neste steg – å bringe teknologien ut til sykehus og pasienter i Europa og resten av verden.

Les mer: www.sensocure.no

Siste nyheter

Nytt trepartssamarbeid skal styrke fremtidens arbeidskraft

Nytt trepartssamarbeid skal styrke fremtidens arbeidskraft

På frokostmøtet om nytt VG2-tilbud på teknologifag samlet skole, næringsliv og kommune seg om et felles mål: å sikre fremtidens fagarbeidere.

Næringslivet var tydelige: De trenger lærlinger – og de ønsker å bidra, både i undervisning og gjennom nye praksismodeller.

Et spennende forslag var å starte med en hel uke praksis i oppstarten, før man går over til én dag i uken. Slik får elevene en bedre forståelse for arbeidslivet og bygger sterkere relasjoner til bedriftene.

Electronic Coast etablerer nå Team Produksjon som arena for dette samarbeidet. Sammen med skole, næringsliv og foreldre skal vi bygge de broene som gjør at ungdom lykkes – og at bedriftene får den kompetansen de trenger.

170 år med teknisk utdanning i Horten

170 år med teknisk utdanning i Horten

Horten Tekniske Skole – nå en del av USN – markerte 170-årsjubileum i Bakkenteigen. Fra 20 elever og dampmaskiner i 1855 til dagens utdanninger innen AI, cybersikkerhet, romfart og bærekraft.
Ordfører, rektor, næringsliv og tidligere elever delte historier og hilsener – og vi fikk et sterkt bilde av hvordan utdanning og industri har bygget regionen sammen.
Electronic Coast gratulerer jubilanten med en viktig milepæl – og ser frem til å fortsette samarbeidet om å utdanne de som bygger fremtiden

👉 Les mer

TENK Tech Camp 2025

TENK Tech Camp 2025

7. og 8. august ble TENK Tech Camp arrangert i Horten for aller første gang. Dette er en teknologicamp for jenter mellom 13 og 19 år, som siden 2017 har blitt arrangert i regi av organsiasjonen TENK Norge. I år var det over 1100 jenter i 10 byer som deltok.

Over to dager på Campus Bakkenteigen fikk deltakerne prøve seg på alt fra rover- og droneprogrammering til analyse av kvinnehelse, digital markedsføring, bygging av kulebaner, VR-spill og quiz. Variasjonen i aktivitetene bidro til å vise bredden av muligheter innen teknologi, samtidig som deltakerne fikk en smakebit på fremtidens muligheter.

TENK Tech Camp ble arrangert av Electronic Coast i tett samarbeid med Kobben, Horten kommune og Universitetet i Sørøst-Norge (USN).

Campen hadde som mål å gjøre teknologi både tilgjengelig og inspirerende, og å vise hvordan den kan brukes til å skape løsninger samfunnet trenger.

Campen var helt gratis. Bidragsytere som Equinor, SeMont, EasyAd, Kongsberg Maritime og Sparebanken 1 BV gjorde dette mulig. I tillegg bidro USN, Kobben og Horten kommune med uvurderlige ressurser og støtte til gjennomføringen.

Planleggingen av TENK Tech Camp 2026 er allerede i gang, og påmeldingen er åpnet. Neste års program vil fortsette å kombinere praktiske workshops, morsomme aktiviteter og rollemodeller fra teknologibransjen for å inspirere neste generasjon teknologer.

Meld deg på TENK Tech Camp 2026 allerede nå: https://tenknorge.com/tenk-tech-camp