Quantum Computing som paradigmeskifte for industriell regnekraft

Dato: 28. januar

Sted: Møterom F2-20, Forskningsparken

Kl. 08:30 – 10:30

Agenda: QC i en positiv forstand, etiske dilemma og industricaser

Kappløpet innenfor kvantedatamaskiner har pågått i flere år. De siste årene har det økt i omfang og med mye større investeringsbudsjett.

Alle våre nordiske naboer har etablert nasjonale kvante-strategier. Det er en klar forventning at innføringen av slike systemer vil være et paradigmeskifte innenfor mange IT-oppgaver.

Når det innføres ny teknologi med nye superkrefter, vil dette også bety nye trusler og problemstillinger som man bør behandle. Når og på hvilken måte vil denne nye teknologien påvirke offentlige og private tjenester. Og kanskje like viktig: hvordan bør man forberede seg allerede idag for å være forberedt på ny risiko som kommer som en følge av en slik teknologi-revolusjon.

 IBM er en av de verdensledende teknologiselskapet innen utviklingen og anvendelser av kvantedatamaskiner. Innlegget vil gi en innføring i industrien rundt Quantum Computing og hvordan man spesielt ser anvendelser innenfor elektronikk og material-teknologi. Denne sesjonen vil også vektlegge den internasjonale satsningen innenfor standardisering av kvantesikre IT-system og hvordan arbeidet bør startes.

Foredragsholder:

Lars Nordbryhn, Sivilingeniør i fysikalsk elektronikk / fotonikk. Senior Architect og Quantum Ambassador i IBM med 25 års erfaring i IT-virksomheter i Norge og Norden.

Siste nyheter

Norautron kjøper Mectro

Norautron kjøper Mectro

Horten-regionen har gjennom flere generasjoner bygget opp et av Norges sterkeste miljøer innen elektronikk, sensorteknologi, embedded-systemer og avansert produksjon. Nå tar Norautron et nytt steg videre gjennom oppkjøpet av Mectro.

Norautron har inngått avtale om kjøp av 100 % av aksjene i Mectro AS. Begge selskapene har vært en del av Electronic Coast i mange år, og for oss er dette mer enn en vanlig bedriftsnyhet. Oppkjøpet speiler utviklingen vi ser i norsk elektronikkindustri akkurat nå – miljøene samler seg, bygger kapasitet og blir sterkere.

Norautron er i dag en betydelig internasjonal EMS-aktør med virksomhet i flere land og over 1000 ansatte globalt. Selskapet leverer avansert elektronikkproduksjon til kunder med høye krav til kvalitet, sporbarhet og teknologisk kompetanse.

Mectro har på sin side bygget opp solid erfaring innen elektromekanisk produksjon, kabling, montering og industrielle leveranser. Kompetansen i selskapet har vært en viktig del av leverandørmiljøet i regionen over lang tid.

Gjennom oppkjøpet styrker Norautron blant annet kapasiteten innen:
• prototyping
• industrialisering for PCB-montering
• løfting av brikker og ledninger
• kabelmontering
• elektromekanisk montering
• tykkfilm
• transformator- og spoleproduksjon

Vi gratulerer begge selskaper med en spennende og viktig utvikling for teknologimiljøet i regionen 😊

Team Kretskort på studietur i England: Fra kretskort til ferdig produkt

Team Kretskort på studietur i England: Fra kretskort til ferdig produkt

I midten av april reiste 19 deltakere fra Electronic Coast sitt Team Kretskort til England på en faglig studietur med fokus på sentrale deler av verdikjeden innen elektronikkproduksjon.

Deltakerne representerte flere ledd i bransjen, fra design og utvikling til innkjøp og produksjon.

Studieturen var en oppfølging av tilsvarende initiativ året før, og hadde som mål å styrke forståelsen for samspillet mellom de ulike fasene i utvikling og produksjon av elektronikk.

Første besøk var hos Amphenol Invotech i Tamworth. Her fikk deltakerne innsikt i produksjon av avanserte kretskort, hvor flere lag av materialer og kobber bygges opp med høy presisjon. Produksjonen utgjør en kritisk del av grunnlaget for moderne elektroniske systemer, og stiller strenge krav til kvalitet, kontroll og prosessforståelse.

Turen gikk deretter til STI Limited i Hampshire, en etablert aktør innen elektronikkproduksjonstjenester. Her fikk deltakerne følge hvordan produkter utvikles videre fra designfase til ferdig montering, testing og kvalitetssikring.

Besøket synliggjorde særlig betydningen av overgangen fra utvikling til produksjon. Valg som tas i denne fasen har direkte innvirkning på både kvalitet, kostnad og levetid for sluttproduktet, og understreker behovet for tett samhandling på tvers av fagmiljøene i hele verdikjeden.

#Minførstesommerjobb

#Minførstesommerjobb

Vil du gi ungdom en god start på arbeidslivet – samtidig som du bygger egen fremtidig rekruttering?

Nå inviteres bedrifter i Horten til å bli med på #minførstesommerjobb for fjerde år på rad.

Over 100 ungdommer har allerede fått verdifull erfaring gjennom ordningen, og mange bedrifter velger å delta igjen.

Du får motiverte ungdommer i to uker, mens kommunen håndterer kontrakt, oppfølging og lønn – en enkel måte å bidra til både inkludering, kompetansebygging og synlighet for din bransje.