Minneord for Roger Ingebrigt Dalseg
Vår kjære kollega Roger Ingebrigt Dalseg forlot oss etter lengre tids sykdom den 5. juni 2022. Roger ble 57 år. Han var omgitt av sine nærmeste den siste tiden i sitt eget hjem i Grønligata i Horten. Det var også her han døde.
Roger ble født i Trondheim, hvor han vokste opp bare et lite steinkast fra NTNU sammen med sin søster Janne, mor Inger-Mari og far Geir. Familien flyttet til morens barndomsgård Leirgjerdet i 1981. Med oppvekst på gård lærte han tidlig verdien av en dags arbeid og sunt bondevett, noe han for øvrig hadde i rikelig monn. Etter avtjent verneplikt og studier ved BI og Maharishi Institute, valgte han å reise til USA for videre utdanning. Her tok han Master i Business Administration med internasjonal markedsføring og strategisk ledelse ved Virginia Tech University i 1992. (Han ledet et internasjonalt studentteam som mottok The Governor’s Award of Excellence for sin studie for teknologibedriften Valcom Inc.).
Etter utdannelsen i USA jobbet han bl.a som assistent for konserndirektøren for Family Health International i North Carolina, hvor han utførte research til en oppsummeringsrapport fra verdens største AIDS-relaterte bistandsprosjekt. I 1994 flyttet han hjem til Norge sammen med sin første kone, og etter hvert fikk de to barn, Elishia og Gabriel. Etter et nytt opphold i USA kom han hjem for godt med sine to barn i 2008.
Før Roger begynte hos oss som prosjektleder for NCE prosjektet og som klyngeleder for Electronic Coast, jobbet han i ulike stillinger innenfor strategi og forretningsutvikling på NTNU, Forsvarets Forskningsinstitutt og Ericsson. Hos oss, ledet Roger NCE prosjektet og industriklyngen Electronic Coast i den perioden hvor man bygde opp Forskningsparken i Horten og annen infrastruktur på Bakkenteigen. Som leder i det meste av NCE prosjektets 10 årige livsløp var Roger en svært viktig del av den suksessen som prosjektet til slutt ble. Det står igjen varige resultater av hans bidrag.
Roger traff sin kjære Barbro i 2011, og de giftet seg i 2013. De bodde i Horten med hans to barn fram til hans bortgang i juni.
De siste årene var han alvorlig syk. Hans år med sykdommen var til tider fylt med håp og optimisme, mens andre stunder var preget av tilbakeslag. Som kolleger tok vi del i disse opp og nedturene.
Roger var en svært god og snill kollega som alltid hadde et reflektert og nyansert bilde på ulike problemstillinger. Hans fremste karaktertrekk var allikevel hans smittende humør og hans skråblikk på livet. Noen ganger vanskelig å lese og forstå, men alltid godlynt og gjerne sarkastisk og ironisk på egne vegne. Roger var utrolig kreativ og hadde en svært god penn, noe han vurderte å gjøre til noe mer enn en hobby mens han fortsatt var frisk.
Vi kommer til å huske Roger med glede for hans positive og spontane påfunn og spesielt hans forkjærlighet for ulike hodeplagg. Vi vil alltid bære minnene med oss.
Vår dypeste medfølelse går til hans barn, hans kone Barbro og hans familie i Trondheim.
Hilsen kolleger fra Electronic Coast og Kobben



Siste nyheter
Sensocure får grønt lys i Europa
Endelig har Sensocure fått CE-merking av sin medisinske sensor IscAlert™ – et system som kan oppdage dårlig blodtilførsel (iskemi) i kroppen før det blir alvorlig.
CE-merkingen betyr at produktet er godkjent for bruk i Europa og tilfredsstiller alle krav til sikkerhet og kvalitet.
IscAlert™ måler nivået av karbondioksid (pCO₂) i vevet der sensoren er plassert. Når blodtilførselen svikter, stiger dette nivået raskt – og da kan helsepersonell gripe inn tidlig, ofte før skaden blir permanent. Det er snakk om sekunder og minutter, og i verste fall forskjellen på liv og død.
Sensocure har jobbet i over ti år med å utvikle teknologien, testet den i flere norske sykehus og fått støtte fra både EU, Forskningsrådet og Innovasjon Norge. Nå er teknologien klar til å tas i bruk av europeiske sykehus – og neste steg er godkjenning i USA.
Dette er en stor milepæl for et av våre innovative medlemsbedrifter, og vi gratulerer.
TENK Tech Camp 2025
TENK Tech Camp til Horten for første gang
7. og 8. august arrangeres TENK Tech Camp i Horten for aller første gang – en gratis teknologicamp for jenter mellom 13 og 19 år. Campen skal gjøre teknologi både tilgjengelig og inspirerende, og Electronic Coast står som arrangør, i tett samarbeid med Horten kommune, USN og Kobben.
Gjennom to dager får deltakerne utforske teknologi på en praktisk og morsom måte, med workshops, foredrag og aktiviteter ledet av kvinner fra tech-bransjen. Målet er å vise frem bredden i teknologifag, og bidra til at flere jenter ser hvordan teknologi kan brukes til å skape løsninger samfunnet trenger
Elektronikkbyen Horten – en historie verdt å fortelle
Hva hadde verden vært uten Horten?
En gruppe engasjerte fagfolk og tidligere ansatte har satt i gang arbeidet med å skrive ned historien om Hortens elektronikkindustri.
Bedrifter som Norcontrol, Vingtor, AME og Simrad har satt varige spor – nå skal historiene bevares og deles med nye generasjoner.
Har du minner eller kunnskap å bidra med?
Bli med – historien skrives nå.
Neste møte er 10. juni!