Høringsutkast «Senter for Mikrosystemer og Nanoteknologi»
EC vil gjennom MTI søke SIVA om støtte til å etablere et Norsk Katapult-senter på Bakkenteigen, samlokalisert med USN’s virksomhet innenfor mikro- og nanoteknologi.
Dette skal gjør det enklere for innovative bedrifter å utvikle prototyper, teste, simulere og visualisere, slik at ideer utvikles raskere, bedre og med mindre risiko. Katapult-sentrene får offentlig støtte for å bistå små og mellomstore bedrifter over hele landet. Et slikt senter vil være industrirettet og utnytte regional spiss- og breddekompetanse innen mikro- og nanoteknologi, elektronikk og systemdesign.
Dette Katapult-senteret planlegges samlokalisert med et USN Innovasjonssenter som nå er i planleggingsfasen med arbeidsnavnet «Senter for Mikrosystemer og Nanoteknologi» Dette senteret vil være en pådriver for innovasjon og kommersialisering med bakgrunn i universitetets kunnskapsområde mikro- og nanoteknologi. Gjennom denne rollen skal senteret bidra til å skape økte verdier for næringslivet og samfunnet for øvrig. Vedlagt følger til informasjon et høringsutkast om dette senteret. Universitetets innovasjonssenter vil de bygge opp i tett samarbeid med bedriftene i EC og Universitetet invitere nå alle som ønsker å delta i den videre planleggingen for at det skal få et innhold og tilbud som er best mulig tilpasset bedriftenes behov.
USN presiserer i dette notatet at virksomheten i senteret skal fokusere på fylle universitetets rolle i tidligfasen i gapet mellom forskning og næring, kalt teknologienes dødens dal, mens det industrirettete Katapultsenteret skal fylle sluttfasen frem til kommersialisering.
Samlet vil de to koordinerte sentrene utgjøre det vi kan kalle EC-USN Innovasjonssenter som forventes å styrke synergien mellom industrirettet og forskningsrettet innovasjon. «Samlet fylle gapet over teknologienes dødens dal» Således styrkes vinn-vinn samarbeidet mellom EC-bedriftene og USN.
Vi forventer at SIVA vil ha en ny Katapult-utlysning tidlig høsten 2019.
Vi ber om at bedriftene melde sin interesse om deltagelse til oppbyggingen av USN’s innovasjonssenter til en av forfatterne av beskrivelsen. USN vil også ta initiativ overfor enkeltbedrifter selv.

Siste nyheter
TENK Tech Camp 2025
TENK Tech Camp til Horten for første gang
7. og 8. august arrangeres TENK Tech Camp i Horten for aller første gang – en gratis teknologicamp for jenter mellom 13 og 19 år. Campen skal gjøre teknologi både tilgjengelig og inspirerende, og Electronic Coast står som arrangør, i tett samarbeid med Horten kommune, USN og Kobben.
Gjennom to dager får deltakerne utforske teknologi på en praktisk og morsom måte, med workshops, foredrag og aktiviteter ledet av kvinner fra tech-bransjen. Målet er å vise frem bredden i teknologifag, og bidra til at flere jenter ser hvordan teknologi kan brukes til å skape løsninger samfunnet trenger
Elektronikkbyen Horten – en historie verdt å fortelle
Hva hadde verden vært uten Horten?
En gruppe engasjerte fagfolk og tidligere ansatte har satt i gang arbeidet med å skrive ned historien om Hortens elektronikkindustri.
Bedrifter som Norcontrol, Vingtor, AME og Simrad har satt varige spor – nå skal historiene bevares og deles med nye generasjoner.
Har du minner eller kunnskap å bidra med?
Bli med – historien skrives nå.
Neste møte er 10. juni!
Fullsatt sal på årets konferanse
Fullt hus og høy aktualitet på EC-konferansen
Hvordan kan norsk industri stå stødig i en urolig verden? Det var hovedspørsmålet da Electronic Coast samlet næringsliv, eksperter og beslutningstakere til årets EC-konferanse i Horten.
Temaet «Robust industri i urolige tider» traff en nerve, ifølge daglig leder Linn Fagerberg:
– Tilbakemeldingene kunne rett og slett ikke vært bedre.
Programmet spente fra geopolitikk og hybride trusler til mikrobrikker, merkevarebygging og digital sikkerhet. Blant høydepunktene var Mahmoud Farahmands budskap om tettere samarbeid mellom næringsliv og myndigheter, og funn fra USNs Lion Cage-prosjekt som viste hvordan kinesiske elbiler overfører store mengder data – selv i hvilemodus.