Frokostmøte for Team FoUI

Slik kan din bedrift få EU-millioner og nye samarbeidspartnere

Dato: 26. mars 2026
Tid: 08:00 – 10:00
Sted: Møterom F2-20 Forskningsparken, Bakkenteigen

Team FoUI er en arena for å styrke samarbeidet mellom næringslivet og Universitetet i Sørøst-Norge, med mål om å blant annet øke deltakelsen i EU-programmer fra vår region.

Høsten 2025 hadde Team FoUI del 1 om EU-programmene, og hvorfor dette er Europas største finansieringskilde for forskning, innovasjon og teknologiutvikling.

Vi gikk igjennom hva det betyr for norske bedrifter i form av;

    • Støtte til å utvikle nye produkter og løsninger
    • Samarbeid med ledende aktører i hele Europa
    • Raskere vei fra idé til marked

26. mars inviterer vi til del 2 hvor vi dypdykker i Horisont Europa utlysninger for 2027 – og hvordan du både leser og analyserer en utlysning, og ikke minst hvordan din bedrift kan bli en del av et konsortsium.

Gjennom EU-finansierte prosjekter får bedrifter tilgang til et internasjonalt nettverk, verdifull kompetanse og økonomisk støtte til å forske frem og utvikle nye løsninger.

Vårt mål er å gi deg konkrete tips, eksempler og innsikt i hvordan din bedrift kan lykkes med EU-prosjekter – og dermed få både finansiering og nye markedsmuligheter.

Du møter blant annet:

1) Ole Henrik Gusland, Kompetansemegler USN/VFK

2) Gunn Astri Jansen, EU rådgiver i Innovasjon Norge

3) Jon Herman Ulvesøen, Kompetansemegler USN/VK

Hvorfor delta i EU-prosjekter?

  • Finansiering av forskning, utvikling og innovasjon
  • Bygging av langsiktige partnerskap
  • Tilgang til nye markeder i hele Europa
  • Økt konkurransekraft

Siste nyheter

«Torsdag på Redninga» – AI, burger & Quiz

«Torsdag på Redninga» – AI, burger & Quiz

Torsdag 19. mars er det klart for et nytt «Torsdag på Redninga – en uformell møteplass i regi av Electronic Coast».

Denne gang blir det en hyggelig kveld med KI, burger og quiz.

Electronic Coast og NITO avd. Vestfold har invitert Lars Erik Brekne Johnsen,
mannen som har effektivisert sin egen arbeidshverdag i Kristiansand Kommune med 50% ved hjelp av KI.

Han kommer og lær hvordan kunstig intelligens kan effektivisere arbeidshverdagen din på en trygg måte.

The Sensor Decade er tilbake 3. – 4. juni

The Sensor Decade er tilbake 3. – 4. juni

Sensorer er teknologien som gjør verden målbar – fra kroppen vår til havet, industrien og det vi ikke kan se.

På The Sensor Decade 2026 samles industri, forskning og startups for å utforske hvordan sensorer driver utviklingen innen helse, bærekraft, autonomi og avansert teknologi.

Electronic Coast er med som arrangør fordi vi mener Norge må stå samlet hvis vi skal ta en sterkere posisjon internasjonalt.

Årets program er bygget rundt fire samfunnsområder: Sensing the Body, Sensing the Planet, Sensing the Engineered World og Sensing the Invisible – fra medisinske sensorer og miljøovervåking til robotikk, kvanteteknologi og fotonikk.

Jobber du med sensorer, mikroelektronikk, data eller teknologi som kobler fysisk og digital verden? Da er dette møteplassen for deg

Bli med på Autodrone 2026

Bli med på Autodrone 2026

AutoDrone 2026 arrangeres 11.–12. juni i Horten og er den sjette utgaven av den nasjonale konkurransen innen autonome sjødrone-systemer.

Arrangementet gjennomføres av studenter ved Universitetet i Sørøst-Norge og samler deltakere fra teknologi- og maritimt miljø over hele landet.

Konkurransen foregår ved testarenaen for autonome overflatefartøy i Horten, med kontrollsenter ved Kongsberg Discovery sine fasiliteter.

Deltakerlag utvikler autonome fartøy som skal løse oppgaver som fartsmåling, kollisjonsunngåelse, navigasjon gjennom hinderløype og autonom dokking – alle basert på sensorer, algoritmer og elektrisk fremdrift.

Arrangementet er åpent for studenter, fagmiljø og industri som ønsker å se hvordan fremtidens maritime autonomi utvikles i praksis.